نورپردازی در دفتر کار و اهمیت آن

توسط: nafisroot | در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶بدون دیدگاه

نورپردازی در دفتر کار و اهمیت آن

هر صنعتی بی شک به دنبال بهره وری بیشتر است و راه های بسیاری برای دست یابی به این هدف سازمانی وجود دارد و شاید بتوان به جرات اظهار کرد وجود نور مناسب و کافی محیط کار در متمر کز و مولد بودن کارکنان عاملی اساسی است.بسیاری از شرکت ها هزینه های بالایی را متحمل می شوند تا مطمئن شوند که کارکنان شان نور کافی در محیط فعالیت و روی میزکار شان دارند تا بتوانند مسئولیت های محوله شان را بهتر انجام دهند.
اما چگونه نور می توان با نورپردازی در دفتر کار بهره وری کارکنان را افزایش داد ؟
امینه حامد در مقاله ای برای (مجله اداره روابط عمومی) در سال ۲۰۰۹ نوشت :”عامل اصلی که بهره وری و مولد بودن کارمندان را تحت تاثیر قرار می دهد نورپردازی در دفتر کار به شکل مناسب است . استفاده از هر دو نوع منبع نور مصنوعی و طبیعی در هر محیط کاری ضروری می باشد.”
این مقاله در ادامه به بحث در رابطه با شرایط دشواری مانند فشار بر چشم ها ، سردرد و خستگی و تحریک پذیری که عدم نورپردازی در دفتر کار به شکل مناسب و کافی می تواند ایجاد کند می پردازد.البته ناگفته نماند که نور زیاد هم می تواند ایجاد مشکلاتی کند .درنتیجه ترکیب موزونی از نور های مصنوعی و نور طبیعی می تواند بهره وری مطلوبی برای سازمان شما ایجاد کند.هم چنین طبق مباحث صورت گرفته در این مقاله ، شایان ذکر است که سطح روشنایی محیط عاملی است که بر مردان موثرتر از زنان می باشد.
چند راهنمایی موثر در رابطه با نورپردازی در دفتر کار :
۱-تنظیم نور روی میزهای کار
اول از همه توصیه ما این است که نور موجود در روی هر میز کار را تنظیم کنید .قبلاً از چراغ های مطالعه بر روی میز های کار استفاده می شد که نور آن به طور مستقیم به سمت کتاب یا اسنادی که فرد در حال کار بر روی آنها بود متمرکز میشد. اگر کارمند شما ضعف بینایی داشته باشد این روش نورپردازی به او کمک می کند تا جزئیات را دقیق تر ببیند .

امروزه چراغ های سقفی مدرن و زیبایی به این منظور طراحی شده اند که در عین ظاهر خارق العاده ، نور بسیار مناسبی را فراهم می اورند و لازم نیست که میز کار را با قرار دادن چراغ های مطالعه قدیمی شلوغ و به هم ریخته کنید.

 

نورپردازی در دفتر کار

 

۲-استفاده از نور طبیعی
نور های مصنوعی مثل لامپ های سقفی و دیواری یکی از اجزای جدانشدنی هر محیطی است ، اما وجود نور طبیعی در روز نیز غیر قابل چشم پوشی است. بسیار با اهمیت است که ساختمان های اداری حتما پنجره های بزرگ رو به آفتاب داشته باشند و به نور آفتاب مشرف باشند ؛ چرا که این نور طبیعی برای سلامت و بهداشت روانی افراد ضروری است؛ هرچند ساعات کوتاهی از روز به آن دسترسی داشته باشند.

اگر از کارمندانتان سوال کنید خواهید دید که ساعاتی از روز را که در بالکن یا کنار پنجره رو به آفتاب می گذرانند ، چقدر برای آنها لذت بخش و دلچسب است و انرژی لازم برای ادامه روز کاری را در آنها ایجاد می کند.

سطح انرژی در بین افرادی که در معرض نور طبیعی قرار می گیرند خیلی بالاتر است. تحقیقات بسیاری که توسط Mirjam Muench در رابطه با این موضوع انجام گرفته نشان می دهد که نور های مصنوعی باعث خواب آلودگی افراد بخصوص در ساعات بعد از ظهر می شود.کمبود کورتیزول که در اثر نبود نور طبیعی در ساعات کاری ایجاد می شود هم می تواند استرس را در افراد بالا ببرد.

 

نور طبیعی در دفتر کار

 

۳-نورپردازی لوکس را فراموش نکنید!
اما همانطور که گفتیم نور های مصنوعی هم نباید نادیده گرفته شوند . هم چنین یک محیط مدرن اداری ، از لحاظ مطابقت با به روز ترین ژورنال های دکوراسیون محیطهای اداری به این چراغ ها و لامپ های لوکس نیاز دارند تا هم نور کافی را در محیط ایجاد کنند و هم خود را به روز کنند.

شاید بنظر برسد که کارایی و بهره وری کارمندان با نور موجود در محیط هیچ ارتباطی ندارد اما تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که نورپردازی به طرز عجیبی بر عملکرد بهتر و موثر تر کارمندان تاثیر می گذارد.پس از لامپ های سقفی زیبا ، پر نور و لوکس استفاده کنید و نتیجه آن را با چشمان خودتان ببینید.

 

 

نورپردازی مدرن در دفتر کار

 

علاوه بر اینها دفاتر کار پلان باز که با میزهای گروهی و پارتیشن های با ارتفاع کوتاه تجهیز شده اند، سهم بیشتری در استفاده ی کارمندان از نور را دارا هستند.

 

 

گردآوری و ترجمه : نیلوفر حیدری – کارشناس R&D نفیس کاران

ویراستاری : بهاره مالمیر – کارشناس فروش نفیس کاران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب تازه نگارش شده

فهرست دسته بندی مطالب

هایپر برچسب ها

رفتن به بالا