طراحی دکوراسیون اداری از گذشته تا امروز

توسط: nafisroot | در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶بدون دیدگاه

طراحی دکوراسیون اداری از گذشته تا امروز

طراحی دکوراسیون اداری در دهه های گذشته ، با تغییرات و تحولات فراوانی همراه بوده و همزمان با پیشرفتهای تکنولوژی ، فرهنگ و ارتباطات اداری هم به دنبال هماهنگ کردن خود با این پیشرفت ها بوده است .

بروز و ظهور تکنولوژی دیجیتال و محبوبیت هر چه بیشتر آن به تحولات سازنده اخیر محیط های کار بسیار کمک کرده است . اما اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم ، طراحی دکوراسیون اداری از اوایل دهه ی ۱۹۰۰ میلادی در حال تجربه ی یک تکامل پایدار بوده است . این تحول چیزی فراتر از جایگزینی ماشین های تحریر و فکس با کامپیوتر ها و ایمیل است . در اینجا ما نگاهی اجمالی می اندازیم به دهه هایی که تغییرات کلیدی فراوانی در طراحی اداری و به ویژه طراحی دفاتر کار ، ایجاد شده است .

۱ – دهه ۱۹۰۰ میلادی :

فردریک تیلور یک مهندس امریکایی است که بعنوان یکی از بنیانگذاران طراحی داخلی فضای کار ، شناخته می شود . او بی شک از رهبران فکری “جنبش بهره وری ” است که در دوران ترقی ( اواخر دهه ۱۸۰۰ و اوایل ۱۹۰۰ میلادی ) دارای نفوذ و قدرت بوده است . در آن زمان ، طراحی ابتدایی کارخانه ها و دفاتر کار به صورت مستقیم و خطی و به شدت تحت تاثیر صنعت بوده است .
تیلور ، کارگران و کارمندان را در یک محیط وسیع و باز در کنار هم قرار داد تا در تعامل با یکدیگر فعالیت کنند . این دوران را می توان دهه مدیریت علمی شناخت . این تحول ، طراحی را در مسیری قرار داد که ما امروزه بنام طراحی پلان باز می شناسیم . اما بجای افزایش ” بهره وری ” ، چیدمان به سبک تیلوریست ” کارآیی ” را افزایش داد و میزان نارضایتی کارکنان را به طور قابل توجهی کاهش داد . این سبک از طراحی صنعتی از هر دو جنگ جهانی جان سالم به در برد و استوار ماند .

 

۲ – دهه ۱۹۵۰ میلادی :

دهه Bürolandschaft (چشم انداز باز دفتر کار ) آغاز همکاری و مشارکت
تغییرات و تحولات در طراحی دکوراسیون اداری و به ویژه طراحی دفاتر کار ، در طول دهه پنجاه تحت تاثیرانگیزه های سیاسی و ارزش های سوسیالیستی ناشی از نفوذ اروپا در اواسط قرن بیست میلادی بود . سلسله مراتب سازمانی دچار تغییراتی شد و طراحی دموکراتیک که ارتباط و همکاری را هدف اصلی خود قرار داده بود ، مورد توجه قرار گرفت . ( Bürolandschaft ) یک مفهوم آلمانی است که در صدد ایجاد الگوهای چیدمان به نحوی است که میز های کار افراد درکنار هم قرار گیرند و ترکیبی از میزهای کار اداری و گیاهان به عنوان پارتیشن و جداکننده استفاده شوند . در حقیقت پلان باز که امروزه در طراحی های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد ، برداشتی آزاد از این نوع چینمان بوده است و در حقیقت استقبال از طراحی پلان باز، یکی از دلایل پر مصرف شدن پارتیشن اداری می باشد .

 

طراحی دکوراسیون اداری

 

۳ – دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی :

ظهور مکعب هایی برای شخصی سازی
در حالیکه طراحی پلان باز ( open office )در حال رواج یافتن بود ، بسیاری از سازمان ها به این مدل جدید واکنش نشان دادند تا بتوانند سطحی از حریم خصوصی را دوباره بدست آورند . بنابراین اطاقک های زاویه دار در بسیاری از سازمان ها بنا نهاده شد تا در عین برقراری تعامل سازنده با همکاران ، افراد کمی هم فضای شخصی داشته باشند  . گستردگی این چیدمان بخصوص در ایالات متحده امریکا بسیار زیاد بود ، اگر چه امروزه از آن بعنوان یک نابهنجاری تاریخی یاد می شود ؛ چرا که در این چیدمان نه فضای باز معنا پیدا می کند و نه حریم خصوصی .

 

۴ – دهه ۲۰۰۰ میلادی :

هزاره جدید ، ایدئولوژی و ایده های تازه ای را به ارمغان آورد . انعطاف پذیری شغلی ؛ کسب و کار ها در این دهه میلادی متوجه شدند که کارمندان فقط به اینکه در تمام ساعت کاری روزانه شان در اتاق های کارشان محبوس باشند خلاصه نمی شوند . هم چنین کارفرمایان سازمان ها به این نکته پی بردند که هرچه بیشتر به روحیه کارکنان توجه کنند ، سطح بهره وری به طور قابل توجهی افزایش می یابد . در نتیجه موج جدید طراحی محیط کار و مبلمان اداری ، مرز بین زندگی اجتماعی و زندگی شغلی را برداشت . ظهور کافی شاپ ها و فناوری های بی سیم در این دهه آزادی عمل بیشتری به طراحان بخشید تا کار و اوقات فراغت را در کنار هم قرار دهند . طراحی دفاتر شرکت گوگل اوج این نوع از طراحی است و به عنوان یک مثال قابل توجه است .

 

طراحی اداری

 

۵ – دهه ۲۰۱۰ میلادی :

امروزه شعار اغلب طراحان دکوراسیون و معماران این است که ” طراحی دکوراسیون اداری  دیگر منطبق با آنچه کارفرما در ذهن دارد نیست بلکه انطباق بیشتری با نیاز های روحی و شغلی کارمندان او دارد .”تحقیقات نشان می دهد که ۸۸% افرادی که در این قرن زندگی می کنند ، مایل به فعالیت در سازمان هایی هستند که مسئولیت اجتماعی و اخلاقی بیشتری در قبال کارمندان شان می پذیرند . طراحی داخلی اغلب دفاتر و ساز مان ها به گونه ای شده که حس همکاری و تعامل اجتماعی را در افراد ایجاد و آنها را برای انجام بهتر کار تهییج کند .

 

دکوراسیون اداری جدید

 

گرد آوری و ترجمه : نیلوفر حیدری – کارشناس R&D نفیس کاران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب تازه نگارش شده

فهرست دسته بندی مطالب

هایپر برچسب ها

رفتن به بالا