طراحی دفتر کار یک معمار

توسط: nafisroot | در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶بدون دیدگاه

طراحی دفتر کار یک معمار

در طراحی دفتر کار یک معمار نکته ای که بسیار حائز اهمیت است ، نوع طراحی داخلی و تقسیم بندی فضاها ،چیدمان و نورپردازی می باشد. زمانی که مشتری وارد دفترکار یک معمار می شود از طراحی فضای کار متوجه نوع سلیقه معمار شده و احتمالا اولین کاری که می کند این است که به جزئیات فضا دقت کرده و فضا را با سلیقه خود مقایسه می کند. البته شایان ذکر است که نمی توان محیط کار را با توجه به ذوق و سلیقه شخصی طراحی کرد.

 

طراحی دفتر کار معمار

 

بنابراین یک معمار باید این مهارت را داشته باشد ، طوری دفتر کارش را طراحی کند که بتواند حداقل ۶۰ در صد نظر مراجعه کنندگان خود را جلب کند.
بهترین راه حل برای داشتن یک دفتر کار خوب برای هر شغلی خصوصا یک معمار ، توجه به استاندارها است و برای دستیابی به چنین فضایی باید به اصول طراحی فضاهی مختلف و مورد نیاز توجه کرد.فضاهایی مانند ورودی ها و پذیرش ،انتظار مراجعین مسیر های دسترسی ،دفاتر کارمندان و اتاق مدیران و فضاهای کنفرانس است که می بایست با تمام استانداردهای طراحی هماهنگ باشد.طراحی چنین فضایی انگیزه و انرژی کار را بالا می برد و باعث ایجاد خلاقیت در کاربران محیط می شود. ساده ترین راه حل برای دستیابی به این مهم، استفاده از پارتیشن اداری و پارتیشن بندی کردن دفترکار است.

 

طراحی دفتر کار

 

مبلمان دفتر کار یک معمار از جمله موارد بسیار مهم است ، در درجه اول راحت بودن مبل حائز اهمیت است اما نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود فرم مبلمان اداری است که می بایست با فرم و رنگ فضا متناسب باشد. البته بهترین گزینه میتواند مبلمان چرم باشد ،چرا که استفاده از این نوع مبلمان در اکثر دفاتر کاری رایج تر است و همچنین از لحاظ نظافت بسیار راحت تر و بهتر است. هرچند که میزهای اداری و صندلیهای مینیمال و کم جا هم امروزه بسیار استفاده می شوند.
برای اینکه امکان خودنمایی در فضا فراهم شود بهتر است رنگ آنها با رنگ و پوشش دیوار پشتی هماهنگی داشته باشد ،رنگ های روشن مثل کرم و سفید و همچنین رنگ مشکی شفافیت فضا را بیشتر میکند و محیط را بازتر نشان می دهد.

 

 

دفتر کار

 

در دفتر کار یک معمار مهمترین فضایی که طراحی آن می تواند در روند کار معمار بسیار تاثیر گذار باشد، آتلیه طراحی است. میز هایی که در آتلیه دفتر یک معمار استفاده می شود می توانند رنگ و طرح داشته باشد . به طور کلی می توانیم در این فضاها از رنگ های زرد و نارنجی با رنگ های روشن مثل طیف های ملایمی از سبز که باعث بالابردن سطح انرژی فضا می شود و همچنین به بالا بردن کارایی افراد نیز کمک می کند. البته ناگفته نماند که که استفاده از این رنگ ها لزوما برای پوشش دیوار ها نمی باشد ، میتواند تنوع رنگی در مبلمان اداری و یا کتابخانه ،وسایل روی میز کار و …را شامل شود که همه این موارد موضوعاتی هستند برای استفاده از این رنگ ها در آتلیه طراحی دفتر کار یک معمار.

 

نویسنده : مونا پور زمان – کارشناس طراحی شرکت نفیس کاران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب تازه نگارش شده

فهرست دسته بندی مطالب

هایپر برچسب ها

رفتن به بالا