جذابیتها و محدودیتهای دفترکار پلان باز و راهکاری به نام پارتیشن اداری

توسط: nafisroot | در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶بدون دیدگاه

جذابیتها و محدودیتهای دفترکار پلان باز و راهکاری به نام پارتیشن اداری

یک دفترکار با طراحی داخلی تخصصی می تواند عامل مهمی در جذب و حفظ افراد برای کار باشد . طراحی های داخلی جدید مثل پلان باز، فضاهای مشترک که صرفا با دیوار های شیشه ای یا پارتیشن از هم جدا شده اند بی شک منحصربفرد هستند و میتوانند گویای حقایقی درباره فرهنگ شرکت ، بخصوص برای کارمندان بالقوه ای که برای مصاحبه و برای اولین بار وارد فضای شرکت می شوند باشد . طراحی پلان باز مزایای بسیاری را ارائه می کند؛ از جمله :

اهمیت نور

اهمیت نور طبیعی در دفترکار بر هیچ کس پوشیده نیست . تحقیقی که توسط Mirjam Muench انجام شده، نشان می دهد که کارمندانی که تمام طول روز در معرض نور مصنوعی لامپ مشغول به فعالیت هستند نسبت به آنهایی که در معرض نور افتاب کار می کنند زودتر احساس خواب آلودگی می کنند .

مطالعات بر روی افرادی که در محیط کارشان دارای منظره ای رو به طبیعت هستند و کسانی که بدون منظره و یا رو به ساختمان های دیگر هستند نشان داد که داشتن پنجره ای رو به بیرون باعث می شود کارمندان کمتر احساس ناامیدی و خستگی بکنند ، صبورتر باشند و در سلامت و با بهره وری بیشتر فعالیت کنند .
طراحی پلان باز و اطاق های با دیوار شیشه ای ، تمام این مزایا را برای کارمندان فراهم می کند و هم چنین نسبت به اطاق های کار فردی و شخصی ، بسیار ارزان قیمت تر هستند .

 

نورپردازی محیط اداری

 

اما در عین حال پلان باز جنبه منفی هم دارد:

سر و صدا در دفتر کار
مطالعات دانشگاه سیدنی در سال ۲۰۱۳ نشان داده که نبود حریم شخصی صدا، بیشترین تاثیر را بر روحیه کارکنان داشته است .بعد تر تحقیقی در سال ۲۰۱۴ توسط استیل کیس و ایپسوس انجام شد و نشان داد که هر کارمند در حدود ۸۶ دقیقه از زمان کاری خود را در اثر حواس پرتی ناشی از سرو صدا از دست داده است .

تقریبا تمام کارمندانی که در این چنین دفاتری با طراحی پلان باز مشغول بکار هستند می توانند یک یا دو تجربه خود در باره انحراف فکر در اثر صدای بلند یا ناخوشایند از محیط، مثل صدای همکاران ، پرینتردر حال کار ، سیستم سرمایش و گرمایش یا صدای زنگ تلفن را به اشتراک بگذارند .
اما مابه شما چند راهکار پیشنهاد می کنیم تا هم از ظاهر لوکس دفتر پلان باز خود لذت ببرید و هم صداهای ناخواسته موجود در محیط را کاهش دهید:
۱-فضاهای آرام و ساکت اختصاصی ایجاد کنید
دارندگان کسب و کارها می توانند یک دفترکار خالی یا اتاق جلسات بی استفاده را به یک اتاق ساکت و آرام تبدیل کنند تا هر گاه افراد نیاز داشتند تا پروژه محوله را در ارامش و تمرکز انجام دهند ، به آنجا بروند .

این فضاهای اختصاصی برای کار گروهی طراحی نشده اند و به افراد کمک می کنند تا برخی وظایف شان را با کارآیی بالاتری انجام دهند .محبوبیت این گونه فضاها در پلان باز به حدی است که یک طراح مبلمان اداری در میشیگان ، به دنبال طراحی یک اتاق کار فردی شیشه ای ۱۰۰% عایق صدا ست .

 

 

دفتر کار پلان باز

 

۲-محیط های اداری برای تعامل را فراموش نکنید
سازمان ها همچنین می توانند محیط هایی ر ا ایجاد کنند که مشوق تعامل بین افراد و بحث و تبادل نظر باشد . فضای غذاخوری ، اتاق سرگرمی و استراحت بهترین گزینه برای این کار است .
۳-کاهش صدا در محیط اداری
بدون اینکه در طراحی لوکس تان خللی ایجاد کنید . در سازمان هایی مثل مراکز تماس و یا فضاهای تبادل اطلاعات که امروزه دربین کارآفرینان و استارت آپ ها محبوب شده است ، متریال های جاذب صدای بسیار شیک به بازار آمده که صدای موجود در محیط را کاهش می دهد .
سطوح سخت مثل چوب طبیعی و سرامیک قدرت خیلی کمی در جذب صداهای مزاحم دارند درحالیکه استفاده از متریال نرم تر مثل موکت ها و کفپوش های وینیل در کاهش صدا نقش به سزایی داشته، و درعین حال تنوع طراحی بسیار بالایی دارند . اضافه کردن مقدار مناسب و مهندسی شده عایق لاستیک در زیرسازی ، ICC ( روش تست صدا در امریکای شمالی ) بالاتری را فراهم می کند.
پارتیشن اداری و سقف های اکوستیک سفید از رایج ترین راه های کاهش صداست . یک راه حل امتحان شده و تضمینی پارتیشن ها هستند که قدرت بالایی در کاهش انتقال صدای محیط دارند و حتی پارتیشن های اداری با ارتفاع کم هم (که یک فضا را کامل پوشش نمی دهد) بسیار موثر هستند.

 

 

دفترکار مدرن

 

 

گردآوری و ترجمه : نیلوفر حیدری – کارشناس R&D نفیس کاران

ویراستاری : بهاره مالمیر – کارشناس فروش نفیس کاران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب تازه نگارش شده

فهرست دسته بندی مطالب

هایپر برچسب ها

رفتن به بالا